آشنایی با قبرس شمالی

در حالی که بسیاری از کشورهای مدیترانه توسط گردشگران، به طور کامل شناخته شده است، اما قبرس شمالی آن چنان، مورد جذب توریست قرار نگرفته است. این کشور نیز می تواند یکی از بهترین پتانسیل های گردشگری جهان باشد. جزیره قبرس یکی از جادویی ترین مکان ها در دنیاست و قسمت شمالی این کشور، سرشار از جذابیت ها و رمز و رموز مدیترانه ای است که حتماً برای مسافران جالب می باشد.

قبرس در قسمت شمال شرقی حاشیه مدیترانه واقع شده است و سومین جزیره پهناور، بعد از جزیره سیسیلی و ساردینیا در دریای مدیترانه محسوب می شود. این جزیره در هفتاد کیلومتری جنوب ترکیه، صد کیلومتری غرب سوریه و سیصد و بیست کیلومتری شمال مصر واقع شده است و در حقیقت مرز بین اروپا و آسیا تلقی می شود.

استراتژی این جزیره، تاریخچه و فرهنگ آن را طی چند صد سال، شکل داده است. بعلاوه، قبرس همواره از تمدن بسیار کهن و غنی تشکیل شده است که به ۲۰۰۰ سال پیش باز می گردد که همه اینها دست به دست هم داده و در نهایت یک تاریخچه پر بار و یک معماری بی نظیر را از خود به جا گذاشته است. تاریخچه و رخدادها در تاریخ بسیارند، از جنگ های صلیبی و قلعه هایشان تا ویرانی های پیاپی روم، اما  این کشور و زیبایی های آن از دیرباز تا به امروز غالباً مورد توجه همه امپراطوران قرار گرفته است.
طبق آمار و سرشماری سال ۲۰۱۱، ۹۸% از جمعیت این بخش از قبرس، مسلمان هستند. از نظر آب و هوا نیز این منطقه، تقریباً همیشه مدیترانه ای است. این کشور تابستان بسیار طولانی و زمستانی بسیار کوتاه را دارد و دیری نمی گذرد تا بهار دوباره فرا برسد. میانگین سالیانه درجه دما در قبرس به ۱۹ درجه سانتی گراد می رسد.

قبرس، در سال، ۳۴۰ روز را با تابش گرم و دلپذیر خورشید و آب و هوای مدیترانه ای می گذراند. در فاصله بین آپریل تا نوامبر بهترین زمان برای رفتن به ساحل و شنا در دریای مدیترانه است.

سفر به قبرس ۱

فرهنگ قبرس:

بدلیل برخورداری قبرس از تمدنی بسیار قدیمی ، فهم و درک آنها در قبال گردشگران بسیار بالاست، به دلیل اینکه طی قرن ها و سال ها، خارجیان زیادی وارد این کشور شدند و حکومت کردند، از این رو مردم این کشور همواره مهمان نواز باقی مانده اند. از دیگر عادات مرسوم مردم این خطه آن است که آنها برای بزرگتر هایشان احترام بسیاری قائل هستند. در هنگام خطاب به ایشان از پیش وند های  بی برای آقایان و حانم برای خانم ها استفاده می کنند.

شهرهای کشور قبرس شمالی:

کایرنیا

تاریخچه قبرس را می توان به وضوح در این شهر دید، تاریخی که دیدن هر مکانی از آن انسان را به گذشته می برد. کلیساهایی که در این شهر وجود دارد، امروز نیز به شکل موزه مورد بازدید قرار می گیرند. گردش یک روزه در این شهر می تواند به انسان فرصت دستیابی به رمز و راز تاریخ این شهر را بدهد، همان طور که می دانید این شهر یکی از قسمتهایی است که جلوه های تاریخی در آن بسیار دیده می شود. وقتی اولین روز گشت و گذار شروع می شود، بدون شک در درجه اول شما راهی خیابان قلعه هیلاریون می شوید. این یک خیابان معمولی نیست همان خیابانی است که شرکت والت دیزنی در ساخت کارتون سفید برفی و هفت کوتوله از آن الهام گرفت. مکان بعدی، می تواند صومعه نوربرتین باشد، محلی که به صومعه صلح و آرامش معروف است. این اثر بی نظیر را گت ها (اقوام باستانی آلمانی ها) ساخته بودند.

 

نیکوزیا

“نیکوزیا”  را، “لدرا” نیز می نامند. ۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، فرزند پادشاه مصر، شهر را بازسازی کرد و نام خود را بر آن نهاد. نیکوزیا از زمان روم شرقی، پایتخت قبرس بوده است و به مرور زمان این شهر گسترش یافت. در نهایت این شهر قدیمی و کهن به دو بخش شمال ترکیه و جنوب یونان تقسیم شد. در بحث تاریخچه این شهر، معماری زیبای عثمانی همیشه نظر انسان را به خود جلب می کند. چند اثر هنری نیز امروزه، مورد علاقه گردشگران است که شامل موزه مولوی، ستون ونتیان، مسجد سلیمیه و زیباترین مسافرخانه های قدیمی می شود. نیکوزیا بزرگترین شهر قبرس است و شما می توانید در این منطقه پیشرفت امروزی و طراحی قدیمی، هر دو در کنار یکدیگر قرار دارند.

 

فاماگوتسا

برای کسانیکه علاقمند به تاریخ هستند فاماگوتسا، مکان خوبی است تا از گردش روزانه خود لذت ببرند. در ابتدا شما شاهد ویرانی های شهر قدیمی سالاریس هستید.  خرابی هایی  که در این شهر رخ داده بودند، اکنون یکی از جاذبه های جهان گردشگری محسوب می شود. فاماگوتسا نیز شهر دیگری از این جزیره بسیار زیبا است که در حقیقت یادگاری از تمدن های گذشته است، به دلیل عتیقه های زیادی  که در این شهر باستانی وجود دارد.

 

کارپاز

نوشیدن یک فنجان قهوه، هنگام صبح، می تواند آغازی عالی برای گردشی یکروزه باشد. شاید جالب باشد که گردش را با بازدید از کارخانه روغن زیتون شروع کنیم. کارخانه ای که نمایان گر هر دو جنبه زندگی، سنتی و پیشرفته است. در این کارخانه، می توان حالت قدیمی و سنتی، و همین طور حالت امروزی و مدرن یک کارخانه واقعی را ملاحظه کرد. بعد از صرف نهاری سنتی در این شهر می توان مکان مناسبی را برای استراحت انتخاب کرد. بهترین انتخابی را که می توان برای استراحت گردشگران، در عصر یک روز زیبا، با آب و هوای مدیترانه ای انتخاب کرد، ساحل  طلایی است. هنگام گذراندن زمان در این ساحل، لحظه ای نمی توانید ذهن خود را به نقطه دیگری متمرکز کنید.

 

گوزلیورت

این شهر به باغ میوه قبرس معروف است. میوه های زیادی با طعم های بی نظیری درباغ های این شهر، می رویند.

موزه هایی در این شهر وجود دارند که قدمت آن ها به صد ها سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. یکی از این موزه های معروف در منطقه سولی قرار دارد. در این بخش شما می توانید شاهد سنگ فرش ها و موزائیک های بسیار نفیس و بی نظیر این سرزمین کهن، باشید. در آخر خوب است بدانید که واژه گوزلیورت، به معنای کشوری زیبا است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *